Вінницька зима в «розрізі часу». Фотопроект

62 Новости Винницы

У Вінниці перші дні за останні два роки справжня зимова погода. Випав сніг, «вдарив» морозець. Раніше зими були тільки такими – снігові замети, товстий шар криги на Південному Бузі та мороз.

Редакція підготувала світлини сучасних краєвидів зимової Вінниці та фото, зроблені у минулому столітті.

Південний Буг біля Центрального мосту

В 30-их роках минулого століття зима у Вінниці була куди суворішою за зими останніх років. Тоді на Південному Бузі утворилися затори льоду. З 1932 року змінилася і архітектура міста. Вдалечині ще можна побачити дах костелу Святої Діви Марії Ангельської, а на Спасо-Преображенському кафедральному соборі ще не було позолочених куполів, які з’явилися лише після реконструкції за часів Незалежної України. Також можна помітити колишню будівлю Державного архіву.

Затори льоду на Південному Бузі. 1932. Фото Філіпа Полубуткіна

Сучасний стан

Площа Гагаріна та арка на вході до Центрального парку

Орієнтовно в 60-70-ті роки минулого століття вид на арку був схожий на сьогоднішній. Різницю в пейзажі додали реконструкції території біля Центрального універмагу та безліч світлофорів, які з’явилися тут лише минулоріч, після реорганізації руху.

Площа Гагаріна та арка входу до Центрального парку. Фото зі спільноти «Старі фото Вінниці»

Сучасність

Набагато відчутнішою різниця з виглядом площі воєнного періоду. В 1942 році це місце називалося площею Каліча, і тут був уже неіснуючий Калічанський ринок. Вдалині можна розгледіти Центральний парк, ще без арки, та будівлю колишньої жіночої гімназії (сьогодні – школа №2).

Площа Каліча взимку 1942 р. Фото з колекції Ігоря Ланового

Сучасний вигляд площі зі сторони Центрального парку

Центральний парк імені Леонтовича та літній театр

В 60-их роках – парк імені Горького. Біля огорожі навколо ялинки на фото можна помітити фігуру Діда Мороза. Вочевидь, штучного. Сьогодні ж вдалося натрапити на іншого Діда Мороза. Він вийшов сюди зі штучним бичком, символом року. Каже, стоїть тут від сьогодні та вийшов нещодавно, бо свято та снігопад. «Діда Мороза» звуть Сергієм, і чоловік залюбки дозволив себе сфотографувати. Також до нього підходять і перехожі та фотографуються з ним. «Дід Мороз» додає: якби була ялинка, емоції були б зовсім інші.

Ялинка в парку Горького. Ірина Жиліна, 1960-ті. Фото з Fb-спільноти «Історія Вінниці» (обрізане)

Також для порівняння – фото літнього театру, ялинки біля нього та ракети. Ракет в Центральному парку не бачили вже давно. А от ялинку не поставили лише цієї зими. Аби не провокувати масових скупчень в період епідемії коронавірусу.

Літній театр у парку Горького, 1964. Фонд ДАВіО

Сучасність

Соборна

На початку ХХ-го століття центральна вулиця Вінниці мала інший вигляд. Посередині Соборної (тоді ще Миколаївського проспекту) була алея, навколо якої були прокладені трамвайні колії (як сьогодні є вздовж вулиці Пирогова). На перехресті вулиці Миколи Оводова (яка до радянських часів називалася Театральною і лише після приходу «совєтів» стала вулицею Козицького) та Соборної ще була двоповерхова будівля 4-класного училища. Відомо, що в його стінах та на подвір’ї в 1919 році дислокувався бронедивізіон Корпусу Січових Стрільців Дієвої Армії УНР. В 1970-1972 роках будівлю знесли, а на місці лінії забудови встановили пам’ятник Леніну. З однойменною площею. В 1992 році площа отримала назву Майдан Незалежності.

Миколаївський проспект (нині вул. Соборна), поч. ХХ ст.

Сучасність

Дякуємо за надані архівні фотоматеріали Центру історії Вінниці.

Всі фотографії, за винятком фото площі Каліча, були частиною виставки «Вінницька зима», яку до 12 січня експонували біля Вертепу на Майдані Незалежності.

Нагадаємо, раніше ми підготували фоторепортаж снігопаду у Вінниці.

Більше фото зими у Вінниці — у слайдері