Вінничанка з аутизмом досконало вивчила англійську і представила Україну в проекті Корпусу миру США

28 Новости Винницы

18-річна Тетяна Голиборода виступила в онлайн-режимі на Церемонії закриття другої фази пілотного проекту віртуальної співпраці Корпусу миру США перед 300-ма представниками з усього світу. Трансляція відбувалась наживо з Вашингтону. Тетяну обрали з понад сотні українців — потенційних учасників проекту.

У своєму спічі Тетяна розповіла про те, як маючи розлади аутичного спектру, майже досконало вивчила англійську мову й вже майже рік викладає її на волонтерських засадах для інших дітей з аутизмом в громадській організації «Родина Кольпінга м. Вінниця».

«Звичайно Таня хвилювалась, це її перший досвід виступу на таку масштабну англомовну аудиторію. Вона відверто розповіла про свою особливість та поділилась власним досвідом співпраці з волонтерами Корпусу миру. Всі були вражені її історією та її сміливістю. А Таня була дуже рада зворотній реакції. Вона тішилась, що її виступ так добре сприйняли», — розповідає мати дівчини Ольга Степаненко.

Сама Тетяна стверджує, що попри переживання та велику відповідальність перед Україною, виступати було легко.

«Була тривога, але я добре підготувалась. Хоча часу на підготовку витратила небагато. Просто подумала, що мені розказувати. Я розповіла про свою хворобу, які труднощі через неї доводиться долати та про те, як завдяки волонтеру Корпусу миру Мікейлі Вольф, я почала викладати англійську мову для інших дітей з аутизмом. В мене своя методика викладання. Я відчуваю, які теми, і в якій формі найкраще подати дітям», — каже Тетяна Голиборода.

Таня почала поглиблено вивчати англійську мову в 3-му класі і сьогодні вже досягла найвищого рівня (Proficiency). На цьому вирішила не зупинятись, продовжує й надалі вдосконалювати свої знання.

«Ще в дитинстві мені легше вдавалось зрозуміти та запам’ятати слова англійською. Я виловлювала їх в мультиках та комп’ютерних іграх. Потім почала вчити у школі та додатково зі своїм репетитором. А зараз, коли я можу розхвилюватись, то мені набагато легше говорити англійською. Легше будувати речення. І думаю я завжди саме англійською, а не українською чи російською», — каже Таня.

Скільки витрачає часу на вивчення англійської щодня, Таня навіть не помічає. Стверджує, що їй просто цікаво шукати нові англійські слова, розбирати їх значення.

Сьогодні Таня має плани поєднати своє майбутнє з англійською мовою та стати перекладачем, чи приватним репетитором.

«Я ще точно не знаю, але планую використовувати свої знання для заробітку грошей. Тут я викладаю для дітей з аутизмом безкоштовно, звичайно. Я волонтерка. І буду продовжувати для них викладати, я їх розумію, а вони мене», — говорить Таня.

До карантинних умов, у Вінницю приїжджала волонтерка Корпусу миру американка Мікейла Вольф. Вона допомагала у проведенні різних заходів для дітей з інвалідністю та деякий час викладала англійську мову вінницьким дітям з розладами спектру аутизм в ГО «Родина Кольпінга м. Вінниця».

Проводити заняття Мікейлі допомагала Таня, адже дівчина на рівні спілкувалась з американкою. Саме Мікейла й порекомендувала Тані продовжити її справу.

«Таня одразу погодилась. Спочатку ми вдвох складали програму уроку: розписували щохвилинно, коли вмикати мультик, коли показувати картинки та включати дітей в діалог. Але дуже скоро Таня сама почала готуватись до занять. Вона якось відчуває все інтуїтивно, як краще подати і що саме. І от вже майже рік Таня викладає», — розповідає Ольга Степаненко, яка теж на волонтерських засадах викладає для дітей з аутизмом соціально-побутове орієнтування.

Про те, що Таня має такий діагноз її батьки дізнались, коли дівчинці було трохи більше 3-х років. До п’ятирічного віку дитина практично не розмовляла. Та сім’я Степаненків не переставала займатись розвитком доньки й у 7 років Таня таки пішла до школи.

«Дуже багато залежить від класного керівника, бо на жаль, інклюзія в нашій країні є лише на папері. Так от, якщо вчитель правильно сприйме особливу дитину, правильно подасть інформацію про неї іншим учням, тоді все буде гаразд. Нам пощастило, хоч і не одразу. Ми шукали школу саме з таким вчителем. Я завжди йшла до директора, до вчителя й казала: «є така ситуація, допоможіть нам адаптуватись». І нам допомогли. Весь перший клас я просиділа з Танею за останньою партою. Вчителька пояснила її однокласникам, що Таня просто потребує трошки більше допомоги. Потім я, за порадою вчительки, залишала Таню саму на кілька уроків, згодом на весь навчальний день. Щоправда, завжди приводила до школи й забирала. Таня часто може задуматись, піти в себе, абстрагуватись від навколишнього світу й просто йти на червоне світло, наприклад. Тому на вулиці я ніколи не відпускаю далеко Таню», — каже Ольга Степаненко.

Коли батьки підмітили зацікавленість Тані до англійської мови, одразу почали шукати репетитора.

«Це був теж виклик, адже для дітей з розладами розвитку треба особлива специфіка викладання. Багато хто навіть не хотів пробувати, почувши про діагноз. Але ми все таки знайшли репетитора, який прийняв цей виклик й дуже гідно з ним справився. Згодом, він переїхав до іншого міста, однак продовжує й досі займатись з Танею через Інтернет. Таня постійно шукає нагоди вчитись мови в її носіїв. Читає новини англійською та книги. Найулюбленіший її автор – це Кінг. Вона вже майже всі його книги перечитала мовою оригіналу. Також дивиться фільми англійською», — розповідає мама Тетяни.

В школі другою іноземною в Тані була німецька мова. І хоча вона теж з легкістю давались дівчинці, Таня не захотіла вивчити її краще.

Цікавою для Тетяни Голибороди стала й IT-сфера. Понад 5 років дівчина вивчала програмування.

«Чи поєднає своє майбутнє Таня з IT? Навряд чи. А от з англійською мовою – це однозначно. Звичайно є складнощі з вибором вузу, бо й там надають перевагу зручним та нормотиповим дітям. Але є безліч варіантів отримувати знання з допомогою міжнародних проектів та грантів. Будемо щось шукати» — наголошує мама Тані.