З 10 по 18 березня у Вінниці пропонують відвідати виставку історії місцевого футболу. На ній представлено 1600 різноманітних експозицій різних епох цього виду спорту. А також почути екскурс про те, що перший матч тут був зіграний ще у 1911 році навпроти Кумбар.
Виставка розміщується в одній із зал Вінницького обласного краєзнавчого музею. Експонати представив колекціонер, Олег Семенов, він наш земляк. Понад 38 років збирає все, що стосується футболу Вінниці. Хоча сам професійно у цей вид спорту ніколи не грав. Але був завзятим вболівальником. У підлітковому віці, навіть, їздив на велосипеді на матчі за 160 кілометрів.
«Мені було 13-років. У 1982 році я прийшов вперше на футбольний матч. І з тих пір мере зацікавило колекціонування футбольної атрибутики. Я збирав програмки, і так далі. А нині у моїй колекції 1600 оригінальних експонатів датованих ще від 1954 років. Має деякі форми, знімав їх з футболістів. Є ігрові м’ячі різних часів, шарфи, значки, фотографії, взуття, кубки… Навіть, є залишки піротехніки ультрасів, які вони використовували під час матчів. Колекція свою зберігаю зазвичай дома, спеціально під це виділив балкон на 40 квадратних метрів», — каже Семенов.
Нещодавно колекціонер вирішив запропонувати представити частину своїх експонатів для виставки. І так сталося, що краєзнавці музею виявили кілька цікавих фактів, які стосуються історії вінницького футболу.
«Подібна експозиція у Вінниці вперше. Коли виставка стосується нашого місцевого футболу та його історії. Організувати її запропонував нашому музею сам колекціонер. І знаєте, ми з’ясували, що не маємо футбольних дослідників. Але спільними зусиллями почали вивчати цю історію. І розпочалася вона у 1911 році. Тоді був організований такий клуб «Спорт», який розташовувався навпроти Кумбар. Там створили перше вінницьке футбольне поле. А перші змагання відбувалися між учнівськими закладами. Реальним училищем та гімназистами», — зауважує Тетяна Жолунова, завідуюча сектором виставкової роботи Вінницького обласного краєзнавчого музею.
Відвідати виставку можна по 18 березня. Вартість квитка — 30 гривень для дорослого, 20 — студентам та 10 гривень для дітей. А от однією з перших прийшла несподівана фанатка футболу. Пані Ірина, як виявилося, цей вид спорту не лише любить, а й грає у нього. До цих пір.
«Я у футбол грала з 5-го класу і до сих пір. За двір, школу, інститут. Загалом, у цьому спорті років 30-ть. І зазвичай була захисником. Ще тренувала діток перших-третіх класів. А ця виставка для мене, це те, що навіть під час карантину, знову можна відчути дух футболу! Спорт — живий!», — посміхається Ірина Кропотлива.
Зауважимо, ця експозиція здебільшого демонструє історію вінницького футбольного клубу «Нива». Він був заснований в 1958 році під назвою «Локомотив». Виступав в першості СРСР. Краще досягнення в першості України — 8 місце в групі «А» вищої ліги в сезоні 1992. Учасник 1/16 фіналу Кубка кубків у сезоні 1996/97. Знято з змагань 5 липня 2012 року через відсутність фінансування. У 2016 році «Нива» відновила професійний статус і заявилася у другу лігу під назвою «Нива-В».