У Вінниці презентували «Стіл Петлюри» з оригінально відреставрованими левами. Фото

6 Новости Винницы

2 березня в оновленій залі Вінницького обласного краєзнавчого музею презентували відновлений «Стіл Петлюри» XIX століття. На реставрацію, яка тривала близько двох з половиною років, з обласного бюджету було виділено 140 тисяч гривень. Відбувалася вона у Національному науково-дослідному реставраційному центрі України.

«Точніше, у Києві, з листопада 2018-го по лютий 2021 року. Реставрацією займався завідувач науково-дослідного відділу реставрації по дереву Олександр Закусило. Після того, як зняв старий клей та фарбу, відновив розкішну стільницю. Та з часом відшарувалася. Також довелося відновлювати різьблення людських фігур і тварин, які знаходяться на ніжках та периметру столу. Оскільки не вистачало левів, реставратор заново їх відтворив в оригінальний спосіб. А саме, склеюючи дубові дошки між собою. Так, щоб утворилася голова тварини. Та доповнив втраченими деталями», — повідомляють на сайті Вінницької обласної ради.

Зауважимо, стіл з червоного дубу. Під час однієї з наукових конференції, яка відбулася у Вінниці, польські історики презентували документальні хроніки, де він фігурував. Музейники впізнали його за стільницею та різьбленням. Світлини «Стола Петлюри» зустрічаються у багатьох джерелах, зокрема й у пресі, коли йде мова про Пілсудського і польсько-українські відносини.

Історична довідка:

На початку ХХ століття Вінниця тричі ставала місцем перебування урядових структур Української Народної Республіки (УНР): у листопаді-грудні 1918 р., у лютому-березні 1919 р., у травні-червні 1920 р. За цим кабінетним столом XIX століття, ймовірно, працював Головний Отаман Симон Петлюра під час перебування Уряду Директорії у Вінниці.

У вінницькому музеї стіл Петлюри – із 1965 року. Завдяки історику, археологу і краєзнавцю Івану Зайцю, який на той час очолював музей, унікальний стіл XIX століття з червоного дуба зберігся до наших днів.

Є кілька версій щодо того, кому ж міг належати цей стіл. Можливо, це були любителі старовини або масонське товариство, яке діяло у місті. Пізніше з’явилася версія, що стіл належав родині Ґрохольських, а в часи Директорії він стояв у кабінеті Симона Петлюри. Ймовірно, що за цим столом Головний Отаман Симон Петлюра проводив переговори з Маршалком Польщі Йозефом Пілсудським, який 16 травня 1920 р. перебував у Вінниці.

Під час однієї з наукових конференції, яка відбулася у Вінницькому педагогічному університеті ім.М. Коцюбинського, польські історики презентували документальні хроніки, де фігурував цей стіл. Музейники впізнали його за стільницею та розкішним різьбленням. Світлини «Стола Петлюри» зустрічаються у багатьох джерелах, зокрема й у пресі, коли йде мова про Пілсудського і польсько-українські відносини.
Стіл вражає своєю величністю та композиційністю: ніжки у вигляді лежачих левів з відкритими пащами; всю поверхню займає різьблення; підстілля прикрашене різьбою з рослинним орнаментом, символічними знаками масонського типу (півмісяцем, зірками, двома схрещеними молотами), геральдичними знаками, грифонами, поясними чоловічими фігурами.