Органічно зрошують теплиці з городом та позбулись шкідників. Як родина вінницьких пенсіонерів раціонально використовує, що Бог дав. Фото

24 Новости Винницы

когось дощова погода – випробування. А для родини пенсіонерів з Вінниці – живлення городу у присадибній ділянці. Нещодавно Валентина Михайлівна та Олександр Іванович, колишні вчителі, біля кожної ринви встановили шість бочок. З даху вада стікає у них. А вже звідти розподіляється по місцях висадки овочів та ягід. А також на дві теплиці.

«Тут я вирощую помідори, раню капусту, салати та огірки. Ними забезпечуємо нашу родину свіжою продукцією, а також консервацією. Соки, кетчупи й всяке інше. Нині вже огірки починаються, вже через тиждень будемо збирати перший врожай. А помідори десь в середині червня», — Валентина Михайлівна проводить екскурсію теплицею.

Показує шланги вздовж грядок, які син облаштував для поливу.

«Бочки, у які стікає дощова вода — на підвищеннях. І з одного такого рясного дощу, збирається шість тонн води. І, оскільки бочки на підвищеннях, то вода йде «самотьоком» по спеціально об лаштованих шлангах, які ми провели по всій території, де росте городина. При чому, електроенергія не використовується. А у мене, разом із двома теплицями, ця територія займає 15 соток. А щоб не було переливу через бочки, якщо сильний дощ, то ми одразу її пускаємо, і вода надходить до теплиць. Я вивчала питання клімату в Україні, то вчені зазначають, ми вже почали прирівнювати, як до середземноморського. Адже, вже маємо проблеми з водою. У людей вона зникати почала з криниць. Тому, треба використовувати, що Бог дав. Більш раціонально. Дощова вода м’яка, якраз для поливу, для рослин», — зауважує Валентина Михайлівна.

Органічним способом позбулася і слимаків, які минулого року з’явилися на їх городі.

«Купила курей наприкінці серпня. Ну, я не знаю, наскільки вони поборолися із тими слимаками, але їх стало менше. Але думала, що ми курей пустимо на м’ясо. Та син сказав, що кури помруть своєю смертю. Тому вирішили їм облаштувати курник. Крім того, що кури нас цілу зиму годували яйцями. Кожен день вони дають від 6 до 8 штук», — хвалиться господиня.

«От дивіться, одна вже хоче нестися», — відкриває курник господар оселі Олександр Іванович.

«Стіни мають товщину 10 сантиметрів. А в середині пінопласт. Ну, і самі двері теплі. Ми їх замовляли спеціально. Майстрам сказали, що треба для курника. Щоб теплі двері були. І вони нам таке зробили, двокамерні. В середині, навіть взимку, вода не замерзає. А для нормальної циркуляції повітря, облаштували вентиляцію», — демонструє конструкцію Олександр Іванович.

Наприкінці березня ми вже писали про цю родину. Вони заощадили понад сотню тисяч гривень на комуналці. Шість років тому Валентина Михайлівна як не хапається за серце отримавши чергову комунальну платіжку. На даху свого будинку встановила сонячні панелі та колектори. З квітня по жовтень щодня отримує по 300 літрів гарячої води. Оцінивши економію, колишня вчителька англійської мови, вирішила заощаджувати й на опалені взимку.

“Коли я почала думати про тепловий помпу, тоді фірма шведська дала 15 процентів знижки українцям на 50 помп для України. Я попала у цю програму. Але там треба було внести 30 процентів передоплати. Потім, Банк реконструкції та розвитку, 35% повертав. Вийшло, вартість помпи дуже велика, але, якщо врахувати всі ці знижки, то можна жити”, — вже підрахувала нам Валентина Шамігова.

Якщо у їх будинку пропаде централізоване електропостачання, живитися струмом вони зможуть 11 годин від акумуляторів.

«У нас сонячні колектори, а сонячні панелі виробляють світло. Гарячої води у нас зараз, скільки хочеш. От в такий день нагрівається 60-65 градусів. Коли у нас не було теплової помпи, то в принципі, електрика у нас була даром. Те, що я виробляла літом, то це покривало зимові витрати. А зараз, оскільки опалення електричне, то цього не відбувається. Дохід від електрики у мене йде від травня місяця до кінця теплих та сонячних днів перед зимовим періодом», — підраховує витрати.

Подбали пенсіонери й про інші види економії.

«Газ у нас є. Використовуємо його лише для приготування їжі. Палимо з жовтня. От цього року з жовтня по січень палили тепловою помпою. Тобто – електрикою. Споживає він три кіловати, але, дає 16 кіловатів. А в холодні місяці ми палимо дровами. У нас ще є дров’яний котел», — зауважує Валентина Михайлівна.

Коштом економії, Шамігові утеплили будинок енергоощадними матеріалами та вікнами.

Новини в зручному форматі в нашому Telegram-каналі ‒ https://t.me/vinnitsa_info.