Могла б проїхати карета: на околицях Вінниці дослідники виявили 20-метровий підземний прохід. Фото

50 Новости Винницы

Минулого тижня дослідники зі спільноти «Тіні.Вінниці» виявили черговий підземний комплекс. Знахідку виявили на околицях Вінниці на місці закинутої ферми ранньорадянської доби. За розмірами прохід достатньо великий, аби в ньому могла проїхати невеличка карета або віз.

В редакції вирішили зробити репортаж з місця та дізнатись більше про чергову знахідку дослідників місцевих підземель.

Закинута ферма розташована на в’їзді до Вінницьких Хуторів. Від самої будівлі залишилася хіба стіна, але підземелля чудово збереглися. Льох ферми, де, найвірогідніше, зберігали врожай, складається з двох приміщень по 22 метри довжиною обидва. Ширина проходу складає 2,5 м. Висота – 3,5 м. Обидва коридори поєднані двома проходами висотою, приблизно, в 1,7 м та шириною в 1,2 м. Один з ходів, до якого ведуть зруйновані та завалені будівельним сміттям сходи, має з протилежного кінця вікно, завдяки якому в льохові зберігається циркуляція повітря. Інший коридор також має окреме вікно та облаштовану вентиляцію, де ще збереглася слабка тяга.

«Завдяки цьому підземелля ще стоїть. В іншому випадку, воно було б вже зруйноване», – каже дослідник вінницьких підземель Денис Колесник.

Тим не менш, час та природні чинники беруть своє: в окремих місцях цегла зі стелі почала випадати, на стінах – виступила волога, внаслідок чого на цеглі утворилася кірка криги, а склепіння головного коридору надвоє розділяє чимала тріщина. Існує ймовірність, що через потрапляння вологи в приміщення невдовзі весь «комплекс» зруйнується. Проте, якщо хтось вчасно візьметься за ремонт підземелля, воно ще може простояти не один рік.

Характерною рисою побудови льоху є кладка, подібна до забудови кінця імперського – початку радянського періоду. Основи стін укріплені бутовим каменем, а верхня частина та склепіння – цеглою. За розмірами та формою матеріал подібний до замкової цегли. На жаль, відсутність клейма на цеглі не дозволяє точніше визначити період використання матеріалу та його походження.

За схожим принципом, каже дослідник, зведені підземелля, мережа яких розташована під центром Вінниці. Подібність виявляється не лише у використаному матеріалі, але й в склепінні у вигляді арки. Тим не менш, льох молодший за знайдені у Вінниці ходи.

«Ферма була збудована приблизно в 30-х роках минулого століття, в період тодішньої колективізації», – вважає Денис.

В підземеллях невідомі лишили своєрідний артефакт — старий іржавий ніж, увіткнутий в діру між цеглинами.

Про те, що ця територія колись могла бути частиною єдиного колгоспного комплексу, натякають і будівлі поблизу, схожі на амбари, та закинута будівля, на якому ще видніється похилений напис «Колгоспник».

На знахідку, каже Денис, він з колегами зі спільноти «Тіні. Вінниця» наштовхнулися випадково, перевіряючи одну теорію. В них була інформація про приблизне місцерозташування закинутої ферми, і вони вирішили перевірити, чи не залишились на її місці якісь «цікавинки». Виявляється, залишились.

Околиці закинутої ферми доволі мальовничі – неподалік розташоване озеро, на протилежному боці якого видніються житлові будинки. З цього ж боку водойми берег заріс рослинністю, хоча, теоретично, міг би стати черговим місцем відпочинку.

Це не єдина знахідка спільноти дослідників за останній тиждень, але єдина, яку ще можна досліджувати. На днях в центрі Вінниці поблизу будівлі Вінницького обласного об’єднаного бюро технічної інвентаризації на Соборній виявили провалля. Дослідники встигли лише ззовні оглянути яму, глибина якої сягала близько 2 метрів. Нещодавно міські комунальні служби засипали її щебнем та відновили бруківку.

Нагадаємо, в листопаді наша редакція підготувала репортаж з підземель у Вінниці.

Від сьогодні до Вінницьких Хуторів з Центрального автовокзалу Вінниці почав курсувати маршрут «19А».

Більше фото — у слайдері