Анестезіолог у Вінниці розповів про переваги медикаментозного сну: «це маст-хеф для тих, хто боїться ковтати зонд чи соромиться обстеження товстої кишки»

1 Новости Винницы

Не боїться наркозу, напевно, тільки той, кому не доводилось лягати на операційний стіл. Однак легенди, які передаються з покоління в покоління про післянаркозні галюцинації, блювоту та погане самопочуття, потихенько відходять в минуле. Закис азоту, який колись використовували в наркозі та викликав купу побічних ефектів, вивели з ужитку.

Сьогодні в дію йдуть багатокомпонентні анестезії, де після детально вивченого анамнезу пацієнта, анестезіологом може бути замінений будь-який зі знеболювальних, розслаблюючих та снодійних елементів наркозу.Це дозволяє лікарю максимально убезпечити пацієнта від небезпечних станів, в тому числі анафілактичного шоку, а пацієнту після прокидання – обійтись легкими запамороченням та сонливістю, які проходять дуже швидко.

Лікар-анестезіолог лікувально-діагностичного центру «Меділюкс» Євгеній Андрієць стверджує, що його пацієнти бояться наркозу, допоки не переконаються в його безпечності на собі, а потім, навіть дякують.

Як готують пацієнтів до операції? Що робити, якщо пацієнт має алергічну реакцію на медичні препарати? Чи впливає анестезія на тривалість життя? Який вид наркозу застосовується найчастіше? Та чи доводиться лікарю-анестезіологу бути одночасно ще й лікарем-психологом? Відповідає на ці та інші питання анестезіолог ЛДЦ «Меділюкс» Євгеній Андрієць.

Існує думка, що анестезія – дуже небезпечна. І багато хто відмовляється від хірургічного втручання саме з цієї причини. Розкажіть, чи виправдані ці страхи?

— Тут дуже важливо пацієнту та лікарю-анестезіологу знайти спільну мову й обговорити всі нюанси перед операцією. Анестезіологу краще одразу розвіяти всі страхи й дати відповідь на всі можливі запитання, що допоможе пацієнту розслабитись й довіритись лікарям. Звичайно їм страшно, інколи пацієнт більше боїться саме анестезіолога, а не хірурга. Адже анестезіолог, як пілот літака, якому дуже важливо успішно злетіти та приземлитись, а в небі – все на автопілоті. Так і тут, дуже важливо ввести правильно пацієнта в стан наркозу, далі він собі спатиме, нічого не відчуваючи, а потім – правильно вивести його з цього стану.

Анестезіолог ретельно збирає анамнез захворювання та життя пацієнта, на основі цього підбирає той чи інший вид наркозу, який найкраще підійде саме цьому пацієнту і в цій ситуації. Тому не варто боятись, анестезія не є небезпечною. Тим більше лікар-анестезіолог супроводжуватиме пацієнта протягом всього хірургічного втручання. Він контролюватиме його стан, бачитиме глибину наркозу, тому прокинутись серед операції, відчувати розрізи чи інші хірургічні маніпуляції, як це було в трилері «Наркоз», — пацієнт не зможе.

Як готують пацієнтів до операції? Що повинен дізнатися анестезіолог на консультації перед операцією у пацієнта?

— Перед операцією пацієнт не повинен вживати їжу та кольорові напої (чай, кава, соки, газовані напої) 6-8 годин, час голодування може змінюватись, в залежності від складності оперативного втручання та його тривалості. Не можна також за 2 години до операції пити воду. За 24 години заборонено вживати алкоголь. Якщо пацієнт не дотримався рекомендацій, йому буде зроблена очисна клізма, це убезпечить його від нудоти. І зараз йде мова про всі види наркозу.

Звичайно, як я вже зауважував, анестезіолог збирає детальний анамнез: чи є алергічні реакції на медичні препарати, чи є харчова алергія; якщо пацієнт алергік, – які ліки він приймає чи сезонна алергія. Також важливо виявити чи приймає людина гормональні та антигістамінні препарати, чи має вона якісь спадкові та хронічні захворювання; які ліки приймає для стабілізації того чи іншого стану.Пацієнт обов’язково повинен повідомити лікарю-анестезіологу чи були в нього раніше якісь операції і як він їх переніс. Якщо є післяопераційні виписки, їх треба показати анестезіологу. В залежності від відповідей пацієнта, йому буде підібраний анестетик.

Чи впливає тривалість анестезії на здоров’я? Ходять міфи, що одна анестезія – це мінус 5 років життя.

— Це видумка. Лікар-анестезіолог перед тим як вводити пацієнта в стан наркозу, враховує дуже багато нюансів. Анестезія не впливає на тривалість вашого життя, звісно, у випадку, коли вона правильно введена. В нас навіть на цю тему анекдот існує: «анестезіолога запитують, а це правда, що ви забираєте 5 років життя в кожного пацієнта? – Я 185 років працюю, ніколи такої маячні не чув».

Сьогодні анестезія є багатокомпонентною. Тобто використовується кілька препаратів для різних цілей. Знеболювання — за допомогою анальгетиків, розслаблення м’язів — за допомогою нервово-м’язових релаксантів, засипання – малі дози гіпнотиків. І якщо в людини є алергічна реакція на той чи інший компонент, його просто замінять. Одна й та ж операція може проводитись для різних людей під дією різних видів знеболювання. Для кожного пацієнта підбирається ідеальне поєднання препаратів, яке є для нього максимально безпечним.

Дії анестезіолога спрямовані на те, щоб позбавити пацієнта болю в момент операції, а також для забезпечення нормального і безболісного переходу в стан свідомості, з відсутністю у нього дискомфорту. Наркоз де-факто не може бути шкідливішим за біль, який пацієнт отримає, і невідомо чи зможе перенести, під час операційного втручання.

Які протипокази можуть бути для анестезії?

— Як я вже говорив, якщо не можна використовувати один препарат, він буде замінений. Медицина не стоїть на місці, а медичний ринок має величезний вибір препаратів: є анестетики для внутрішньовенного введення, є анестетики інгаляційні, які зараз дуже широко використовуються. Всі вони багатокомпонентні.

Усі існуючі сьогодні протипоказання до наркозу відносні, і медичні проблеми, наявні у пацієнтів, можуть бути максимально скориговані до проведення анестезії, а ризики розвитку будь-яких наркозних ускладнень – максимально знижені.

Який вид наркозу ви застосовуєте найчастіше?

— В лікувально-діагностичному центрі «Меділюкс» ми часто застосовуємо процедурну седацію – це, так званий, медикаментозний сон. Тут використовується 1%-ва емульсія Пропофол-кабі, який є досить безпечним, тому вона часто використовується для дітей, віком від 1-го місяця. Діє процедурна седація миттєво, буквально через 30 сек після введення.

Під процедурною седацією часто діткам проводять МРТ-обстеження, адже вилежати 30-40 хв непорушно вони не можуть. А при кожному рухові пацієнта МРТ видає артефакти, що понижує якість діагностики.

В медикаментозний сон вводяться онкохворі пацієнти, які мають болючі відчуття, що не дозволяють лежати непорушно. Процедурна седація може також застосовуватись до пацієнтів, які панічно бояться замкнутих приміщень, відповідно магнітно-резонансна томографія викликає в них страх.

Також пацієнти «Меділюксу» можуть проходити ендоскопічні обстеження – колоноскопію (обстеження товстої та прямої кишки – ред.) та гастроскопію (обстеження шлунку – ред.) під процедурною седацією.

Переваги проведення ендоскопічного дослідження в умовах медикаментозної седації очевидні — ви не переживаєте та зовсім не відчуває дискомфорту або болючості. Він собі спить, лікар спокійно концентрується на дослідженні, а не на заспокоєні пацієнта й постійному поясненні як необхідно себе вести в той чи інший момент. Тому медикаментозний сон – це маст-хеф для тих, хто боїться ковтати зонд чи соромиться обстеження товстої кишки. Заснув, а прокинувся, вже все готово. Через 10 хвилин можна йти додому чи повертатись на роботу.

Пацієнтів у стані медикаментозного сну, оперує лікар-флеболог. До речі, який вид наркозу при оперативному втручанні на венах, – місцеву анестезію чи процедурну седацію буде використовувати флеболог, обирає сам пацієнт.

Лікар-анестезіолог це завжди ще й трохи лікар-психолог?

— Так. Люди бояться, особливо, колице перший наркоз у їхньому житті. Ще важче доводиться працювати з дітками. Тоді анестезіолог змушений бути психологом двічі: спочатку розказуєш і пояснюєш все батькам, а потім, включаючи всі театральні та акторські здібності, намагаєшся пояснити дитині, що її чекає. В хід йдуть казочки, улюблені іграшки, улюблені мультиплікаційні герої і т.д.

Заспокійливі засоби перед операцією ми не практикуємо. Хоча є складні операційні втручання, коли застосовується премедикація – пацієнту вводяться відповідні препарати для заспокоєння за 40 хв до операції.

Ще недавно люди дуже боялися загального наркозу. Чи змінилося їхнє ставлення до цієї процедури зараз?

— Люди старшого віку його як боялись раніше, так і бояться досі. Колись в наркозі використовувався закис азоту – це інгаляційний анестетик, після якого виникали галюцинації і пацієнт важко відходив. Тому коли приходить літня людина, як би ти не намагався пояснити, що так не буде, що буде по-іншому, що у нас зовсім інші препарати, що вона засне й прокинеться в нормальному стані, що максимум, що її може очікувати – це 15 хв сонливості та головокружіння, – не вірить.

Важко також переконати пацієнта, який вже мав поганий досвід, що з ним все буде добре після наркозу. Тобто йому раніше проводились операції і після анестезії йому було зле. І якби ти не «танцював» перед таким пацієнтом, він буде переконаний, не відчувати цілого раду неприємних та навіть болючих відчуттів після наркозу – це нереально. Мовляв, після анестезії не можеш нормально прокинутись, постійні провалля, якісь галюцинації, хочеться блювати… А в районних лікарнях ще й досі прив’язують пацієнтів до ліжка, що теж «піддає жару», бо ж людина й так не може зрозуміти, що з нею коїться… Та все ж, навіть затяті ненависники наркозів, пересвідчуються в зворотному. Дякують потім, а дехто й вибачається.

Багато що залежить і від налаштування самої людини. Сьогодні, наприклад, пацієнтку будили після медикаментозного сну, а вона просила зачекати, бо ще не всі жуки на городі покропила.

Якщо ви налаштовуєте себе на позитив, ви з ним і прокинетесь, якщо ж ви лягаєте на операцію з думкою, що все погано, що ви можете не прокинутись – організм буде в стані стресу й йому буде важче у реабілітаційному періоді.

Тому, моя порада, перед хірургічним втручанням думайте про щось приємне: відпочинок на морі, похід у гори й таке інше.

Чи траплялись у Вашій лікарські практиці якісь курйози із пацієнтами, що відходять від наркозу?

— Та ось на днях хлопчик, якому проводили МТР-обстеження під процедурною седацією, після прокидання – підірвався й побіг. Ніхто такого не очікував, бо зазвичай ще декілька хвилин стан у пацієнта сонливий та млявий, то довелось ловити його всією лікарнею.

Записатись на медичні обстеження, які можна провести під дією медикаментозного сну (процедурної седації) можна за безкоштовним телефоном: 0 800 33 01 30.